Česky :: English :: Deutsch :: Pусский
Sruby a roubenky

Standardy srubových staveb firmy Monivet s.r.o.

Naše společnost staví srubové domy, které splňují náročné požadavky na ekonomické, energeticky nenáročné užívání. Při stavbě používáme osvědčené technologie a materiály, které svými vlastnostmi zvyšují užitnou hodnotu a kvalitu našich srubových staveb. Volba použitých materiálů vychází z předpokladu co nejmenšího zatížení pro životní prostředí.


Hrubá stavba
Při objednání hrubé stavby v ceně cca 11.000 až 13.000 Kč za 1m2 ( dle použité technologie) zajišťujeme výrobu srubové konstrukce včetně vnitřních příček a střešní konstrukce, dopravu na místo stavby, montáž, přípravu hrubých rozvodů ZTI, přípravu pro impregnaci-broušení, izolaci ve spárách.
Cena srubu na klíč se pohybuje okolo 28.000,-Kč za m2 ve standardu dle použité technologie a zvoleného druhu dřeva. Srub jsme schopni vyrobit a dodat do 3měsíců dle rozměrů a technologii konstrukce.  

Konstrukce základové desky
Pro betonáž základové desky je použit beton B20 - B25. Jako spodní a vrchní armatura je použita kari síť. Pod vrchní výztuž jsou standartně osazovány izolační desky STYRODUR, které slouží jako integrovaná tepelná izolace. Po dobetonování desky následuje technologická přestávka na vytvrdnutí betonu ( zpravidla 28 dní ). Po vytvrdnutí betonu je deska opatřena antiradonovou izolací ROOFTEK PRO ALU MINERAL a  hydroizolací Glastek 40 mineral.

Alternativně nabízíme výstavbu základové desky z pěnoskla.

Jako součást standardu prací na základové desce je i průzkum pro odhalení patogenních zón a radonový průzkum.


 

Energetický štítek srubu v TěptíneVnější a vnitřní stěny srubových staveb se liší dle použité technologie výstavby


Norská technologie
Hlavní stavební prvky této technologie, které tvoří vnitřní a vnější stěny jsou tzv. prizmy. Jsou to ze dvou stran seříznuté klády. Venkovní a vnitřní stěna srubu je rovná, ovšem ve spojích je přirozeně zakulacená. Rozměr prizmy je 250x520 mm. Na výrobu těchto stavebních prvků jsou vybírány klády o tloušťce 500 - 800mm.
Prizmy jsou revolučním stavebním prvekm srubů současné doby.
Kanadská technologie
Tato technologie se vyznačuje použitím kulatin ze kmenů stromů. Prvky jsou přirozeně oblé a tvoří nosný prvek i funkční izolaci domu. Pro "výrobu" se používají klády o průměru 500 - 800mm. Klády lze použít ihned poté, co je z nich ručně odstraněna kůra. Kulatina je tradiční stavební prvek srubů. Háková technologie
Vyznačuje se použitím prvků ,které jsou z vnější strany přirozeně oblé a z vnitřní strany jsou rovné. Háková technologie je způsob rohového zapuštění klád se zbytkem, složitější oblá varianta se základním čepem a vnitřním otesáním stěn. Technologie je náročnější, vyžaduje vysokou úroveń tesařského umění. Pro výrobu srubu se používají klády o průměru 500 - 800mm.


 

 

 


Modulová technologie - technologie lepeného hranolu
Další technologii, kterou společnost Monivet s.r.o. používá je technologie lepeného hranolu. Jde o novou technologii, jejíž hlavní výhodou je absence technologické přestávky nutné k sesednutí srubového domu. Technologická přestávka kupříkladu u kanadské tech. dosahuje až 18ti měsíců. S technologií lepeného hranolu můžete po dostavění domu téměř ihned bydlet. 

Základním prvkem této technologie je lepený trám, který je vyráběn ve dvou velikostech: 255x188mm, 240x240mm. Pro výrobu trámů se používají lamely z stromů (smrk, borovice, cedr, jedle) původem ze severních oblastí Ruska. Pro spojení těchto lamel je použito ekologické lepidlo Casco Adhesives od koncernu AkzoNobel (Finsko).

Časová úspora při realizaci je velmi významná. Kupříkladu rychlost výstavby u kanadské technologie je cca 1,5m3 za směnu a u lepeného hranolu je to cca 3,5m3.

Dům o ploše 200m2 je možné postavit ve čtyřech lidech za 20dnů!!
 

Srubový dům v Modulové technologii VISHERA (lepeného trámu) Srubový dům v Modulové technologii VISHERA (lepeného trámu) Srubový dům v Modulové technologii VISHERA (lepeného trámu)
Ukázka technologie lepeného trámu Ukázka technologie lepeného trámu Základní rozměry prvků modulové technologie 

Vnitřní stěny srubu

Vnitřní nenosné stěny srubu - příčky jsou prováděny dle požadavku klienta. Níže jsou zachyceny dřevěné příčky, které materiálově nenarušují atmosféru srubového interíéru. Ze standartu jsou vyplňovány ovčí vlnou Isolena, která slouží nejen jako tepelná izolace, ale i zvuková izolace. Díky svým výborným vlastnostem pomáhá udržovat dobré klima uvnitř domu a je antialergenní. 

Příčka otevřena z jedné strany
Ukázka řemeslného umění

Detail napojení příčky na stěnu srubu
Detail řešení stěn v podkroví

Finální podoba příčky

Detail izolace stropu vlnou Isolena 

A pro ukázku jedna fotografie netradiční, ale také často vyhledávané technologie se zachováním spodní rozšiřující se části kmenů pro stavbu srubu. Vzniká tak originální podoba srubové stavby. Tento způsob se častěji používá v zalesněné oblasti.

Druhy dřeva
Jako zdroj pro získání nejvhodnějších kmenů tedy dřevěných stavebních prvků, jsme zvolily Ruskou tajgu. Je zde vysoký výskyt dokonale rovných kmenů s dobrou točivostí. Bohatá produkce stromů dovoluje vybrat nejvhodnější prvky na srubovou výstavbu. Nejčastěji používáme modřínborovici a cedr (borovice Limba), svojí strukturou dosahují vysoké kvality s minimálním výskytem suků.

Ochrana dřeva srubu
Jako ochranu dřevěných prvků našich staveb používáme řadu přípravků firmy KREIDEZEIT. Jedná se o přírodní oleje a vosky poskytující povrchovou i hloubkovou ochranu. Prvotní ochranou dřevěných prvků srubu je borová sůl, dále se nanáší základní olej a poté koncový olej s pigmenty, který chrání dřevo před UV zářením.  
Základní olej Kreidezeit je vyroben převážně z fermeže z lněného a Balzámového terpentinového oleje. Do finálního nátěru-koncového oleje se pak domíchává barvivo ke kterému používáme kvalitní pálené zemní a minerální pigmenty. Po 4-7 letech se provádí konečná impegnace opětovným nanesením finálního nátěru s pigmenty, tím srub získá trvalou ochranu pláště.

V případě čistě dřevěných podlah používáme tvrdý podlahový olej. Proniká velmi dobře do daného podkladu a ochraňuje dřevo proti nečistotám, vlhkosti a má vysokou mechanickou odolnost.

Pro ochranu vnitřních a vnějších stěn používáme přírodní oleje. Je několik druhů těchto olejů a liší se použitím v interiéru či exteriéru. V případě vnitřního použití je nátěr olejem doplněn přírodním včelím voskem ředěným pomerančovým olejem.  V případě zájmu zákazníka firma KREIDEZEIT nabízí širokou paletu odstínů pigmentových lazur, jejíž kombinací můžete navolit tón odstínu srubu dle vašich představ. V našem standardu použivame odstín červená pinie Monivet special, která je k borovici nejvhodnější.
 

 

 

Nanášení zakladního nátěru

Zadní část bez nátěru

Odstín je průběžně sledován

 Pojistná izolace stěn srubu 
Pro srubové stavby je nejvhodnější tepelná izolace z ovčí vlny ISOLENA. Instaluje se v přiměřené vrstvě (dle technologie výstavby) mezi kmeny tvořící stěny domu. Tato přírodní ekologická izolace z ošetřené ovčí vlny, má výborné tepelně-izolační vlastnosti a je nealergenní a nehořlavá. Díky bílkovinovým vláknům, které ji tvoří, je zdravotně nezávadná a při manipulaci není nutné se chránit respirátorem.
 


 

Výhody ovčí vlny ISOLENA

Z různých takových téměř přírodních materiálů zaslouží zvláštní pozornost ovčí vlna. Manipuluje se s ní lépe, než se všemi ostatními vláknitými materiály -- vlna je přirozeně pružná, po stlačení se opět roztáhne do volného prostoru a může tak těsně vyplnit i nepravidelné dutiny. V izolační soustavě s více vrstvami ji lze užít i pro vyrovnávání vlhkosti v interiéru. Hlavní přednost vlny je ale v tom, že je to jediný materiál, jehož produkce je příznivá pro přírodu a krajinu, místo aby ji více či méně zatěžovala.Instalace

Ovčí rouno ve formě rovnoměrné vrstvy je dokonale vhodné pro izolaci velkých ploch. Nejde-li rovnou o tlustou vrstvu, použije se potřebný počet vrstev -- je-li jedna tlustá například čtyři centimetry, lze ke zdi zvenčí pověsit tři dvojité vrstvy, takže celková tloušťka bude téměř čtvrt metru. Odstřižky z takové vrstvy nebo rovnou zbytky z její výroby se pak velmi hodí pro izolování škvír a malých dutin např.okolo oken a dveří.
Ochrana proti škůdcům

Firma ISOLENA během let své existence tvrdě pracovala na vývoji na poli ochrany vlny před molem a vystřídala několik přípravků. V posledních několika letech se ale ustálila na přípravku na bázi anorganické soli, která na sebe trvale váže bílkovinné molekuly aminokyselin u jednotlivých ovčích vláken. Výhodou tohoto přípravku je, že se díky chemické reakci nerozpouští ve vodě a ani nesublimuje. Je proto zárukou trvanlivosti ochrany proti molům.
Uvedená vlastnost je na základě pečlivé analýzy potvrzena certifikátem výrobce. Výše uvedené opatření je doporučeno Institutem pro stavební biologii.

Hořlavost

Vlna je nejméně hořlavá ze všech užívaných organických izolačních látek. Je-li nutné hořlavost ještě dále snížit, je to možné pokrytím vláken například fosforečnanem amonným.

Špatně provedené izolace

Některé organické materiály, pokud jsou vlhké, mohou být napadeny plísněmi. Stavební izolace (pokud nejsou určeny k izolování i pod vodou) se ale vlhké stát nesmějí. Počítat s takovou možností je totéž, jako počítat s mizerným provedením stavebních prací. Pokud ale hrubým nedopatřením někam do chladné části vlněné izolace přeci jenom proniká vlhkost z vytápěných vnitřních prostor, má vlna velkou výhodu: až třetina hmotnosti vláken může být tvořena přijatou vodou, teprve potom začne voda kondenzovat i na povrchu vláken a zhoršovat izolaci. V tomto smyslu je ovčí vlna vláknitým materiálem, který je nejodolnější proti stavebním chybám. Teplá část izolace před parozábranou dokáže z tohoto důvodu dobře vyrovnávat vlhkost vnitřního vzduchu.


Střešní konstrukce srubu

RD bez podkrovní vestavby
Střešní krytina - příroní pálená taška Röben v základní ceně s doplňky pro úžlabí, nároží, hřeben, větrací elementy. Ostatní doplňky nejsou obsaženy v ceně. Kontralatě, střešní latě, střešní fólie MULTI-PRO pro difuzní konstrukci s životností až 55 let. 

 

Okna, zimní zahrady a balkónové dveře
Dřevěná eurookna, nastavované ze severské borovice / smrku / meranty s trojskly, sklo čiré, bez mřížek, celoobvodové kování - Geus Benešov
Střešní okna ROTO AAA
Okenní parapety venkovní - plech pozinkovaný nebo Lindab
Okenní parapety vnitřní - dřevo/plast

Okenní rolety a žaluzie nejsou součástí ceny.
Vchodové dveře a garážová vrata - Geus Benešov, LOMAX
Vnitřní dveře - Solodoor
Vchodové a vnější dveře - Geus

Skladba podlah
Přízemí - 180 mm - suchá skladba systém EPS, tepelná izolace styrodurová deska 100+80 mm, systém podlahového topení (topné kabely od firmy NOBO / HeatFlow / HeatMax dle výběru klienta) nebo vodní, Fermacel deska  PD 25mm, krytina 15 mm.
Podkroví - OSB záklop 25 mm PD, kročejová izolace (2x15mm hobra Steico křížem), sádrovláknitá deska Fermacel PD 25 mm,krytina 15 mm
Prkenný záklop III. NP - půda, není obsaženo v ceně.
Podlahy lamino, vinil

Okapní svody
Okapové žlaby a svodové roury jsou z pozinkovaného plechu nebo měděné - Lindab, připojení na kanalizaci dešťovou není součástí dodávky.

Obklady a dlažby
Keramické obklady stěn a dlažby v ceně 350 Kč/m2 mimo podružného materiálu.
Dlažba - zádveří, koupelna a WC - přízemí a podkroví.
Obklady - koupelna a WC - přízemí a podkroví do výše 2 m. Položení rovné.

Sanitární keramika
Bílá Jiko, rozvody plastové,
Kanalizace PVC – šedá.

Elektroinstalace
Rozvody měď, rozvodnice typizovaná pro daný typ domu, přístrojová krabice - dvojitá nehořlavá, barva univerzální Tango - bílá, vypínače, zásuvky barva bílá.
Základní vybavení dle jednotlivých typů RD.

Vytápění
Dům je vytápěn tepelným čerpadlem systém vzduch-voda Niebe s řídící jednotkou Siemens v kombinaci s vodním podlahovým topením. V případě fólie HeatFlow / HeatMax je systém pouze elektrický. Na přání lze osadit klasické radiátory, event. změnit systém vytápění na elektrický přímotopný,  plynový a také systém solárních kolektorů.  Krb - není v ceně domu. TUV řešeno bojlerem s tepelným čerpadlem.

Dále nabízíme systém jímaní dešťové vody k dalšímu využití do podzemního plastového nebo betonového zásobníku.

Mimo standardního provedení lze použít i jiné stavební materiály, vybavení a způsob vytápění domu dle přání zákazníka.

Všechny použité stavební materiály mají osvědčení o jakosti a zdravotní nezávadnosti.

Kontaktní formulář

Telefon: 731 444 295
739 293 154

Monivet na mezinárodní stavební soutěžiibf 2014 BrnoDřevostavby an klíč

Slevy na zahradní domky a altány

DřevostavbySledujte nás na Facebooku

 

Návštěva z Indie