Česky :: English :: Deutsch :: Pусский
Sruby a roubenky

Kanadské srubové domy a jejich technologie

Kanadská technologie výstavby patří mezi naše oblíbené. Tato technologie je jedna z nejstarších technologií vůbec a celosvětově je i nejrozšířenější. Jak už název napovídá pochází z Kanady a zde má asi největší podíl na celkovém počtu postavených srubů z hlediska použité technologie. Byla oblíbená zejména pro svou "jednoduchost" v základu. Dříve neupravovali kmeny jako to dělá firma Monivet, ale strom pouze pokácely, vytvořili zámky a spojily. Bez nutnosti další úpravy, tak celkem rychlím způsobem získali postavený srubový dům.

Kanadská technologie se vyznačuje použitím kulatin jako hlavního stavebního prvku. Tento způsob výstavby si žádá velkou zručnost a přesnost zpracování. Mezery mezi kládami u této technologie chybí a stěny působí jako souvislý masiv.

Absence mezer mezi kládami se dosahuje použitím speciálního značkovacího přípravku a izolace se umístí podél klády v izolačním kanálu. Přitom jsou zachovány všechny přirozené ohyby klády, což dodává každému domu a stěně neopakovatelnost a individuální charakter. Vrcholem tesařského umění jsou těsné, s přesností na milimetr, upravené rohové spoje klád. Zvláštností kanadského srubu je zachování pevné vnější vrstvy kulatiny (odstraňuje se při roubení), což zabrání stěnám, aby promrzaly při nízkých teplotách a podstatně zvyšuje životnost stavby.

Díky zachování pevné vnější vrstvy (vnějších 3-5 cm) činí kulatinu přirozeně odolnější vůči vlivům vnějšího prostředí, tvorbě plísně, modrání, změnám struktury pod vlivem UV-záření.

 

 

Detaily z výstavby srubu v Kanadské technologii

Založení srubu

Založení kanadského srubu

Tepelná izolace ovčí vlna

Tepelná izolace kanadského srubu - ovčí vlna

Detail spojů - zámků

Detail spojů - zámků kanadského srubu

Dokonale bez mezer

Dokonale bez mezer u kanadské technologie

Vnitřní řešení

Vnitřní řešení srubu v kanadské technologii

Detail - finální vzhled

Detail - finální vzhled kanadského srubu

 

 

Každá výstavba srubu v kanadské technologii je složitý proces, kdy je nutné pracovat přesně a být schopen se přispůsobit procesům sedání domu při samotné realizaci. U některých staveb je sesedání domu natolik výrazné, že je nutné veškeré další prvku tomuto přispůsobit, což je při výstavbě domu celkem dost věcí. 

Naši mistři, jsou ale odborníci a danou problematiku mají tzv. v malíčku. Dokáží dům sestavit tak, aby při sesedání všechny prvky domu zůstaly vzájemně propojené, dokonale, bez mezer. V případech kdy je srubová stavba větší se hodnota sesedání pohybuje nad 10cm.

U Kanadského srubu v Těptíně je hodnota sesednutí v době kolaudace na 12cm a ještě není konečná. Po dodržení dostatečné doby technologické přestávky se sesedání sníží na minimální hodnioty, které se díky použitým technologickým opatřením nijak neprojevují ani nejsou viditelné. 

 

Ukázky našich realizací srubových domů v kanadské technologii

Kanadský srub v Těptíně

Kanadský srub v Těptíně

Kanadský srub v Těptíně

Kanadský srub v Těptíně

Kanadský srub v Těptíně

Kanadský srub v Těptíně

Kanadská technologie - Kersko

Monastyr Vzkříšení Páně 2013

Kanadská technologie - Kersko

Monastyr Vzkříšení Páně 2013

Kanadská technologie - Kersko

Monastyr Vzkříšení Páně 2013

 

Kanadské sruby je možné stavět samozřejmě z jakéhokoliv druhu dřeva. Nejčastější a i nejvhodnější je podle nás borovice. Má nádhernou strukturu a krásně provoní interiér svou specifickou vůni. Nejen proto je to náš nejčastější stavební druh dřeva. 

 

Nástroje pro výrobu srubu v kanadské technologii

Tesařská sekera

Tesařská sekera na srubové stavby

Speciální sekera

Speciální sekera na srubové stavby

Nástroj na vytváření drážek

Nástroj na vytváření drážek pro srubové stavby

 

Kontaktní formulář

Telefon: 731 444 295
739 293 154

Monivet na mezinárodní stavební soutěži



ibf 2014 Brno



Dřevostavby an klíč

Slevy na zahradní domky a altány

Dřevostavby



Sledujte nás na Facebooku

 

Návštěva z Indie