Kvalitní sruby z těch nejlepších materiálů

Standardy srubových staveb firmy Monivet

Naše společnost staví srubové domy, které splňují náročné požadavky na ekonomické, energeticky nenáročné užívání.

Při stavbě používáme osvědčené technologie a materiály, které svými vlastnostmi zvyšují užitnou hodnotu a kvalitu našich srubových staveb. Volba použitých materiálů vychází z předpokladu co nejmenšího zatížení pro životní prostředí.

Všechny použité stavební materiály mají osvědčení o jakosti a zdravotní nezávadnosti.

Mimo standardního provedení lze použít i jiné stavební materiály, vybavení a způsob vytápění domu dle přání zákazníka.

Orientační ceny a lhůty dodání

Srub je možné dodat v rozsahu hrubé stavby nebo nebo jako kompletí stavbu na klíč.

Při objednání hrubé stavby v ceně cca 11.000 až 13.000 Kč za 1m2 ( dle použité technologie) zajišťujeme

 • výrobu srubové konstrukce vnitřních příček
 • výrobu střešní konstrukce
 • dopravu na místo stavby
 • montáž
 • přípravu hrubých rozvodů ZTI
 • přípravu pro impregnaci-broušení
 • izolaci ve spárách

Cena srubu na klíč se pohybuje okolo 28.000,-Kč za m2 ve standardu dle použité technologie a zvoleného druhu dřeva.

Srub jsme schopni vyrobit a dodat do 3měsíců dle rozměrů a technologii konstrukce.

Konstrukce základové desky

Pro betonáž základové desky je použit beton B20 - B25. Jako spodní a vrchní armatura je použita kari síť. Pod vrchní výztuž jsou standartně osazovány izolační desky STYRODUR, které slouží jako integrovaná tepelná izolace.

Po dobetonování desky následuje technologická přestávka na vytvrdnutí betonu ( zpravidla 28 dní ). Po vytvrdnutí betonu je deska opatřena antiradonovou izolací ROOFTEK PRO ALU MINERAL a hydroizolací Glastek 40 mineral.

Alternativně nabízíme výstavbu základové desky z pěnoskla.

Jako součást standardu prací na základové desce je i průzkum pro odhalení patogenních zón a radonový průzkum.

Vnější a vnitřní stěny srubu

Vnější a vnitřní stěny srubových staveb se liší dle použité technologie výstavby.

 

Norská technologie

Prizmy pro norskou technologiiHlavní stavební prvky této technologie, které tvoří vnitřní a vnější stěny jsou tzv. prizmy. Jsou to ze dvou stran seříznuté klády. Venkovní a vnitřní stěna srubu je rovná, ovšem ve spojích je přirozeně zakulacená. Rozměr prizmy je 250x520 mm. Na výrobu těchto stavebních prvků jsou vybírány klády o tloušťce 500 - 800 mm. Prizmy jsou revolučním stavebním prvekm srubů současné doby.

 

Kanadská technologie

Kandská technologieTato technologie se vyznačuje použitím kulatin ze kmenů stromů. Prvky jsou přirozeně oblé a tvoří nosný prvek i funkční izolaci domu. Pro stavbu se používají klády o průměru 500 - 800 mm. Klády lze použít ihned poté, co je z nich ručně odstraněna kůra. Kulatina je tradiční stavební prvek srubů.

 

Háková technologie

Ruská háková technologieVyznačuje se použitím prvků, které jsou z vnější strany přirozeně oblé a z vnitřní strany jsou rovné. Háková technologie je způsob rohového zapuštění klád se zbytkem, složitější oblá varianta se základním čepem a vnitřním otesáním stěn. Technologie je náročnější, vyžaduje vysokou úroveń tesařského umění. Pro výrobu srubu se používají klády o průměru 500 - 800 mm.

 

Modulová technologie - technologie lepeného hranolu

Prvky modulové technologieDalší technologii, kterou společnost Monivet s.r.o. používá je technologie lepeného hranolu. Jde o novou technologii, jejíž hlavní výhodou je absence technologické přestávky nutné k sesednutí srubového domu. Technologická přestávka kupříkladu u kanadské tech. dosahuje až 18ti měsíců. S technologií lepeného hranolu můžete po dostavění domu téměř ihned bydlet.

Základním prvkem této technologie je lepený trám, který je vyráběn ve dvou velikostech: 255x188mm, 240x240mm. Pro výrobu trámů se používají lamely z stromů (smrk, borovice, cedr, jedle) původem ze severních oblastí Ruska. Pro spojení těchto lamel je použito ekologické lepidlo Casco Adhesives od koncernu AkzoNobel (Finsko).

Modulová technologie - lepený konstrukční hranolČasová úspora při realizaci je velmi významná. Kupříkladu rychlost výstavby u kanadské technologie je cca 1,5m3 za směnu a u lepeného hranolu je to cca 3,5m3. Dům o ploše 200m2 je možné postavit ve čtyřech lidech již za 20dnů!

 

Vnitřní stěny srubu

Vnitřní nenosné stěny srubu - příčky jsou prováděny dle požadavku klienta. Dřevěné příčky vyrábíme tak, že ani stylem materiálově nenarušují atmosféru srubového interíéru. Ze standartu jsou vyplňovány ovčí vlnou Isolena, která slouží nejen jako tepelná izolace, ale i zvuková izolace. Díky svým výborným vlastnostem pomáhá udržovat dobré klima uvnitř domu a je antialergenní.

 

Další technologie

A pro ukázku jedna fotografie netradiční, ale také často vyhledávané technologie se zachováním spodní rozšiřující se části kmenů pro stavbu srubu. Vzniká tak originální podoba srubové stavby. Tento způsob se častěji používá v zalesněné oblasti.

srub s ponechanými spodky kmenu

Ukázka interiéru kanadského srubu

Druhy dřeva

Jako zdroj pro získání nejvhodnějších kmenů tedy dřevěných stavebních prvků, jsme zvolily Ruskou tajgu. Je zde vysoký výskyt dokonale rovných kmenů s dobrou točivostí. Bohatá produkce stromů dovoluje vybrat nejvhodnější prvky na srubovou výstavbu. Nejčastěji používáme modřín, borovici a cedr (borovice Limba), svojí strukturou dosahují vysoké kvality s minimálním výskytem suků.

Sibiřský cedr - borovice Limba

Výrobní závod v Bělorusku

Ochrana dřeva srubu

Jako ochranu dřevěných prvků našich staveb používáme řadu přípravků firmy KREIDEZEIT. Jedná se o přírodní oleje a vosky poskytující povrchovou i hloubkovou ochranu.

Prvotní ochranou dřevěných prvků srubu je borová sůl, dále se nanáší základní olej a poté koncový olej s pigmenty, který chrání dřevo před UV zářením. Základní olej Kreidezeit je vyroben převážně z fermeže z lněného a Balzámového terpentinového oleje.

Do finálního nátěru-koncového oleje se pak domíchává barvivo ke kterému používáme kvalitní pálené zemní a minerální pigmenty. Po 4-7 letech se provádí konečná impegnace opětovným nanesením finálního nátěru s pigmenty, tím srub získá trvalou ochranu pláště.

V případě čistě dřevěných podlah používáme tvrdý podlahový olej. Proniká velmi dobře do daného podkladu a ochraňuje dřevo proti nečistotám, vlhkosti a má vysokou mechanickou odolnost.

Pro ochranu vnitřních a vnějších stěn používáme přírodní oleje. Je několik druhů těchto olejů a liší se použitím v interiéru či exteriéru. V případě vnitřního použití je nátěr olejem doplněn přírodním včelím voskem ředěným pomerančovým olejem.

V případě zájmu zákazníka firma KREIDEZEIT nabízí širokou paletu odstínů pigmentových lazur, jejíž kombinací můžete navolit tón odstínu srubu dle vašich představ. V našem standardu použivame odstín červená pinie Monivet special, která je k borovici nejvhodnější.

Pojistná izolace stěn srubu

Izolace z ovčí vlny ISOLENAPro srubové stavby je nejvhodnější tepelná izolace z ovčí vlny ISOLENA. Instaluje se v přiměřené vrstvě (dle technologie výstavby) mezi kmeny tvořící stěny domu. Tato přírodní ekologická izolace z ošetřené ovčí vlny, má výborné tepelně-izolační vlastnosti a je nealergenní a nehořlavá. Díky bílkovinovým vláknům, které ji tvoří, je zdravotně nezávadná a při manipulaci není nutné se chránit respirátorem.

Výhody ovčí vlny ISOLENA

Z různých takových téměř přírodních materiálů zaslouží zvláštní pozornost ovčí vlna. Manipuluje se s ní lépe, než se všemi ostatními vláknitými materiály -- vlna je přirozeně pružná, po stlačení se opět roztáhne do volného prostoru a může tak těsně vyplnit i nepravidelné dutiny. V izolační soustavě s více vrstvami ji lze užít i pro vyrovnávání vlhkosti v interiéru.

Hlavní přednost vlny je ale v tom, že je to jediný materiál, jehož produkce je příznivá pro přírodu a krajinu, místo aby ji více či méně zatěžovala.

Instalace

Instalace izolace z ovčí vlnyOvčí rouno ve formě rovnoměrné vrstvy je dokonale vhodné pro izolaci velkých ploch. Nejde-li rovnou o tlustou vrstvu, použije se potřebný počet vrstev -- je-li jedna tlustá například čtyři centimetry, lze ke zdi zvenčí pověsit tři dvojité vrstvy, takže celková tloušťka bude téměř čtvrt metru. Odstřižky z takové vrstvy nebo rovnou zbytky z její výroby se pak velmi hodí pro izolování škvír a malých dutin např.okolo oken a dveří.

Ochrana proti škůdcům

Firma ISOLENA během let své existence tvrdě pracovala na vývoji na poli ochrany vlny před molem a vystřídala několik přípravků. V posledních několika letech se ale ustálila na přípravku na bázi anorganické soli, která na sebe trvale váže bílkovinné molekuly aminokyselin u jednotlivých ovčích vláken. Výhodou tohoto přípravku je, že se díky chemické reakci nerozpouští ve vodě a ani nesublimuje. Je proto zárukou trvanlivosti ochrany proti molům.

Ochrana proti škůdcům je potvrzena certifikátem výrobce. Postup je také doporučen Institutem pro stavební biologii.

Hořlavost

Vlna je nejméně hořlavá ze všech užívaných organických izolačních látek. Je-li nutné hořlavost ještě dále snížit, je to možné pokrytím vláken například fosforečnanem amonným.

Špatně provedené izolace

Některé organické materiály, pokud jsou vlhké, mohou být napadeny plísněmi. Stavební izolace (pokud nejsou určeny k izolování i pod vodou) se ale vlhké stát nesmějí. Počítat s takovou možností je totéž, jako počítat s mizerným provedením stavebních prací.

Pokud ale hrubým nedopatřením někam do chladné části vlněné izolace přeci jenom proniká vlhkost z vytápěných vnitřních prostor, má vlna velkou výhodu: až třetina hmotnosti vláken může být tvořena přijatou vodou, teprve potom začne voda kondenzovat i na povrchu vláken a zhoršovat izolaci. V tomto smyslu je ovčí vlna vláknitým materiálem, který je nejodolnější proti stavebním chybám. Teplá část izolace před parozábranou dokáže z tohoto důvodu dobře vyrovnávat vlhkost vnitřního vzduchu.

Střešní konstrukce srubu

Kontralatě, střešní latě, střešní fólie MULTI-PRO pro difuzní konstrukci s životností až 55 let.

Střešní krytina - příroní pálená taška Röben v základní ceně s doplňky pro úžlabí, nároží, hřeben, větrací elementy.

Okapní svody - Okapové žlaby a svodové roury jsou z pozinkovaného plechu nebo měděné - Lindab

Připojení na kanalizaci a ostatní doplňky nejsou obsaženy v základní ceně. Samostatně nabízíme systém jímaní dešťové vody k dalšímu využití do podzemního plastového nebo betonového zásobníku.

Okna, zimní zahrady a balkónové dveře

Dřevěná eurookna, nastavované ze severské borovice / smrku / meranty s trojskly, sklo čiré, bez mřížek, celoobvodové kování - Geus Benešov

Střešní okna ROTO AAA Okenní parapety venkovní - plech pozinkovaný nebo Lindab

Okenní parapety vnitřní - dřevo/plast.

Vchodové dveře a garážová vrata - Geus Benešov, LOMAX

Vnitřní dveře - Solodoor

Vchodové a vnější dveře - Geus Benešov

Okenní rolety a žaluzie nejsou součástí ceny.

Skladba podlah

Přízemí - 180 mm:

 • suchá skladba systém EPS
 • tepelná izolace styrodurová deska 100+80 mm
 • systém podlahového topení (topné kabely od firmy NOBO / HeatFlow / HeatMax dle výběru klienta) nebo vodní
 • Fermacel deska PD 25mm
 • krytina 15 mm

Podkroví:

 • OSB záklop 25 mm PD
 • kročejová izolace (2x15mm hobra Steico křížem)
 • sádrovláknitá deska Fermacel PD 25 mm
 • krytina 15 mm

Prkenný záklop III. NP - půda, není obsaženo v ceně.

Podlahy dle výběru klienta ze dřeva, laminátu nebo vinilu.

Obklady a dlažby, sanita

Keramické obklady stěn a dlažby v ceně 350 Kč/m2 mimo podružného materiálu.

Dlažba - zádveří, koupelna a WC - přízemí a podkroví.

Obklady - koupelna a WC - přízemí a podkroví do výše 2 m. Položení rovné.

Sanitární keramika

Bílá Jiko, rozvody plastové,

Kanalizace

PVC – šedá.

Elektroinstalace

Rozvody měď, rozvodnice typizovaná pro daný typ domu, přístrojová krabice - dvojitá nehořlavá, barva univerzální Tango - bílá.

Vypínače, zásuvky barva bílá.

Základní vybavení dle jednotlivých typů RD.

Vytápění

Dům je vytápěn tepelným čerpadlem systém vzduch-voda Niebe s řídící jednotkou Siemens v kombinaci s vodním podlahovým topením.

V případě fólie HeatFlow / HeatMax je systém pouze elektrický.

Na přání lze osadit klasické radiátory, event. změnit systém vytápění na elektrický přímotopný, plynový a také systém solárních kolektorů.

TUV řešeno bojlerem s tepelným čerpadlem.

Krb není v ceně domu.

Průkaz energetické náročnosti budovyCertifikát účasti v programu Zelená úsporám