Modulová technologie pro stavbu roubených domů

Technologie používané u roubenek a domů z lepeného konstrukčního hranolu

Základem této roubené technologie je modulový systém, který umožňuje dosahovat vysoké přesnosti řezání a drážkování trámových prvků. Speciálně vyvinutý program pro projektování domů z trámů (hranolů) umožňuje plně využít obrovský potenciál této technologie. 

Materiál

Smrk nebo borovice?

Na základě dlouholeté pracovní zkušenosti v oblasti zpracování dřeva a výroby sestav domů, byl jako nejvhodnější strom vybrán smrk, rostoucí v severních oblastech Ruské federace a to z následujících důvodů:

 • dřevo má stejnoměrnou bílou barvu
 • nemá velké suky
 • má malý obsah smůly
 • u smrkového dřeva je možnost nahradit rozpadající se a shnilé suky zdravými suky

Pro výrobu lepeného hranolu jsou použity pouze celistvé smrkové lamely (desky). To přidává domu, postavenému z takového hranolu skvělý vnější vzhled při zachování struktury po celé délce stěny a eliminuje ostrou a opakovanou změnu barvy v tělese jednoho hranolu, což je příznačné u borovice. 

Borovice  není používána, protože přítomnost velkých suků u borovice vede k nutnosti vyřezávání celých částí lamel a jejich spojování do délky, což má za následek ostrou změnu barvy a viditelné spoje na tělese lepeného hranolu. 

Srovnnání smrku a borovice (vlevo smrk, vpravo borovice):

vlevo smrk, vpravo borovice

Sestava domu

Dřevěný dům z hranolů, postavený ve virtuálním prostoru počítače s pomocí výkonného programového vybavení se přesně shoduje se sestavou domu, vyrobeného na závodě a smontovaného na místě. 

Sestavování roubenky z předem připravených hranolů

Hranolové prvky se vyrábí na drážkovací lince v přesné shodě s projektem a mají obvodové drážky, čelní drážky pro instalaci okenních a dveřních bloků a také vertikální, vyvrtané pro montáž dřevěných šroubů, svorek a položení elektrických a sanitárních komunikací. Tyto otvory eliminují nutnost drážkování stěn a umožňují provádět projektování elektrických sítí a komunikací současně s projektováním domu.

Montáž sestavy domu

Modulární technologie, vysoká přesnost výroby dřevěných dílů a jejich celková připravenost na závodě umožňuje rychle a kvalitně smontovat sestavy domů.

Kroky sestavování roubenky

Ochrana dřeva

Pro ochranu prvků roubenky používáme přírodní oleje a vosky. Dřevo si díky tomu zachovává svůj přirozený vzhled a zvyšuje se jeho odolnost proti klimatickým vlivům. Pigmentová lazura od firmy Kreidezeit s bohatou škálou odstínů umožní upravit vzhled dřeva a dodá dřevěným prvků kouzlo. 

Základní nátěr - grund nanášíme již při rozebírání srubu ve výrobní lince. Je to nátěr, který poskytuje ochranu prvků při transportu. Opatření je to pouze dočasné, tento nátěr po 2 měsících vyprchá a je nutné opatřit prvky nátěrem poskytujícím dlouhodobou ochranu.

Mezi nejosvědčenější patří přírodní oleje a vosky KREIDEZEIT, které dřevu poskytnou potřebnou ochranu. Jedná se o řadu přípravků s komplexní péčí o interier i exteriér roubenky. 

Tepelná izolace

Jako izolační materiál v našich domech lze zvolit produkt firmy  ISOLENA, jenž se zabývá výrobou tepelných izolací z ovčí vlny.

Tímto materiálem lze nahradit veškerou tepelnou izolaci ve všech částech domu. Svými tepelně-izolačními vlastnostmi se vyrovnává klasickým izolacím. Díky jedinečné struktuře, kterou tvoří bílkovinná vlákna, vytváří ovčí vlna příznivější prostředí v domě. Jelikož tato izolace není tvořena z umělých či celulozových vláken, nehrozí uvolňování prachových či drobných částic do ovzduší ( skelná vata ). Svým osazením nezvyšuje množství prachu v domě jak při manipulaci tak v samotném užívání.

Před použitím je vlna chemicky upravena, a tím se stává odolná proti jakýmkoliv škůdcům a vlhkosti. Vlna je samozřejmě antialergenní a napomáhá upravovat vnitřní vlhkost. Použití jako izolační hmotu v našich dřevěných domech vlnu ISOLENA doporučujeme, je to ekologický a pro člověka příjemný materiál.

Technologie zelené střechy

Zelená střecha na roubenceZelené střechy jsou ve světě známy již od nepaměti a to zejména v severských zemích. V určitých oblastech jsou v současné době hojně využívány, často ve spojení se srubovými stavbami. Jedná se o souvislou vegetační vrstvu půdy, která je rozložena na přesně zvolených podkladních vrstvách. Tyto vrstvy oddělují konstrukci a chrání ji před pronikáním kořínků a vlhkosti. Zelená střechá přináší řadu výhod oproti klasické střešní krytině.

Mezi největší výhody patří:

 • zlepšují tepelně-izolační vlastnosti střešní konstrukce
 • zvýšení požární odolnosti
 • dobré pohlcování hluku
 • prodlužují životnost hydroizolace
 • zadržování vody a pozvolné odpařování zlepšuje mikroklima okolí stavby
 • redukují výkyvy teplot způsobené střídáním dne a noci
 • přispívají ekologizaci obytného prostředí

Zelená střecha na srubuZelené střechy se rozdělují na dvě skupiny extenzivní a intenzivní. Intenzivní střechy nabízejí uživateli možnost využívání zelené střechy jako další zatravněné části zahrady. Je dimenzována pro pohyb osob, lidé se zde mohou opalovat nebo trávit celý den. Extenzivní střechy naopak nejsou určeny jako pochozí.

Zelené střechy se zřizují ve sklonu 5 - 450 ve výjimečných případech až do 900.

K tomuto typu střechy nabízíme zavlažovací systémy, široký výběr travních semen, keřů a dalšího porostu.

Parametry:

Extenzivní - zatížení střešní konstrukce 80 - 170Kg/m2 při tlouštce 80 - 150mm, dle zvolené tlouštky se vybírají různé druhy travního porostu, mechů, skalniček...

Intenzivní - zatížení střešní konstrukce 300Kg/m2 a více při tlouštce 250mm a více (dle tipu konstrukce a požadavků zákazníka) , jako zeleň lze nasadit od trávního porostu až po menší či větší stromky, keře... Při zřízení intenzivní zelené střechy se vždy osazuje bezpečnostní zábradlí.